Cene goriva u Srbiji nastavljaju da skaču. Današnje poskupljenje je treće poskupljenje za nedelju dana. Evrodizel i evropremijum od 98 oktana skoro su izjednačeni sa cenom koja zavisno od pumpe iznosi od 149 do 150 dinara po litru. Bezolovni benzin BMB od 95 oktana košta 144 dinara, a dizel D2 na pumpama NIS-a košta 141 dinar.Prosečna maloprodajna cena goriva u Srbiji za prethodnih devet meseci porasla od 4,3 do 8,1 posto, tako da su cene više za šest do devet dinara po litru u zavisnosti od derivata, dok je TNG u tom periodu poskupeo za 17,4 posto.
Cene goriva u Srbiji nastavljaju da skaču. Današnje poskupljenje je treće poskupljenje za nedelju dana.
Evrodizel i evropremijum od 98 oktana skoro su izjednačeni sa cenom koja zavisno od pumpe iznosi od 149 do 150 dinara po litru. Bezolovni benzin BMB od 95 oktana košta 144 dinara, a dizel D2 na pumpama NIS-a košta 141 dinar.
Iz Udruženju naftnih kompanija Srbije (UNKS) ističu da je prosečna maloprodajna cena goriva u Srbiji za prethodnih devet meseci porasla od 4,3 do 8,1 posto, tako da su cene više za šest do devet dinara po litru u zavisnosti od derivata, dok je TNG u tom periodu poskupeo za 17,4 posto.
Dalja smanjenje troškova sa kojima se suočavaju naftne kompanije bi bilo moguće ostvariti samo u saradnji sa državom i zato bi trebalo preispitati propise i procedure uvoza i stavljanja u promet goriva, kažu u Udruženju i navode da bi osim ukidanja nepotrebnih troškova, izmena propisa uticala na uvođenje prometa iz sive zone u legalne tokove.
Naftaši poskupljenja objašnjavaju rastom cena nafte u svetu i slabljenjem vrednosti dinara, a stručnjaci ocenjuju da bi i država trebalo da preispita nivo sopstvenog zahvatanja u ceni naftnih derivata, kako bi oni bili pristupačniji građanima.
Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović je prošle nedelje ukazao da Vlada Srbije nema mogućnost da utiče na cenu naftnih derivata. Reč je o cenama na tržištu i berzanskoj robi, bez mogućnosti da na to utičemo, a prethodnih nedelja nafta poskupela na svetskim tržištima sa 107 na 126 dolara po barelu.
Asocijacija potrošačkih organizacija Srbije (APOS) pozvala je potrošače u Srbiji da 15. marta, na Svetski dan potrošača, ne kupe nijedan litar goriva, u znak protesta što je cena goriva od početka godine porasla za 10 posto. To znači povećanje cena od čak pet posto na mesečnom nivou, jer niko ne želi da se odrekne ogromnog dela dobiti, bilo kroz akcize i poreze, bilo kroz marže i zato neka Svetski dan potrošača bude dan kada će sve benzinske pumpe biti prazne, makar na jedan dan, ističu iz APOS-a.